continental-lastikleri  TEKNİK BİLGİLER

continental-lastikleri
Lastiklerinizin bakım ve tamiri için faydalı tavsiyeler.

Continental Lastikleri, modern sürüş için ayarlanmış ileri teknoloji ürünleridir. Lastiklerinizin bakımını uygun şekilde yaparsanız, size muhteşem bir servis sağlarlar.

Tüm karmaşık teknoloji ürünlerinde olduğu gibi, lastiklerinize dikkatli bir şekilde ilgilenmelisiniz.  Bu şekilde lastiklerin kullanım süresi boyunca optimum sürüş konforuna ve performansına ulaşabilirsiniz.

Tavsiyemiz:

2 haftada bir yedek de dahil olmak üzere lastik basıncınızın kontrolünü yapınız. Eğer hasar gördüğünden şüphelenmişseniz
ya da bir hasara rastlarsanız, derhal lastiklerinizi profesyonel bir lastik servisinde kontrol ettirin.

 


Lastik ve aracınıza düzenli olarak uzman bakımı yaptırın.

 Bunun manası, lastiklerinizin balansının sağlanması ve geometrik akslarının kontrol edilmesidir. Lastiklerinizin düzenli olarak balansını sağlamak – örneğin yaz lastiklerini kış lastikleri ile değiştirirken – titreşimsiz sürüş sağlar.

Sadece aracınızın daha yumuşak kullanımını sağlamakla kalmayıp, lastiklerinizdeki ve araç süspansiyonunun diğer bölümlerindeki aşınmayı  da azaltırsınız. Diğer bir olumlu açı: kendiniz, yolcularınız ve yolu diğer kullananların güvenliğini arttırmış olursunuz.

 

 

 

 


Asla kaynağını bilmediğiniz lastikler taktırmayın.
Geçmişi bilinmeyen kullanılmış lastikleri taktırmanın ciddi riskleri vardır. Kullanılmış lastiklerin, bir araca takılmış ve değiştirilmiş lastikler olduğunu varsayarız. Kullanılmış lastikler uygun olmayan servis, bakım ve saklama koşullarına maruz kalmış olabilir. Bu da neticede lastiğin hasara uğrayarak ömrünün tükenmesine sebep olabilir.

Lastiğin ömrünü bitiren tüm hasar ve durumlar dıştan fark edilemeyebilir. Mesela, uygun olmayan tamir veya lastiğin iç kısmında oluşmuş bir hasar ancak lastik tekerlekten sökülerek iç kısımlarına yapılacak kontrollerde gözlemlenebilir. Nitelikli bir lastik servisi çalışanının uygulama yapmadan önce kullanılmış lastiğin iç ve dış kısımlarını kontrol etmesi gerekir. Eğer kullanılmış bir araç satın alındıysa lastik servisi çalışanının lastiği sökerek yukarıda tavsiye edildiği şekilde lastiğin durumunu incelemesi gerekir.

Tavsiyemiz:
Kaynağını bilmediğiniz kullanılmış lastikleri satın almayın, satmayın ya da taktırmayın.
Sıcaklık 7 °C’nin altına düştüğünde kış lastiklerine geçin.
Kış yaklaşırken, sürücüler hava durumunun her türlü etkilerine karşı hazırlıklarını yapmaya başlamalıdırlar. Eğer ikna edilmeye ihtiyacınız varsa hava tahminlerini dinlemeniz yeterli olacaktır. Kar, buz, yağmur ve kurak bir dönemin geldiğini ön görüyorlar. Bu farklı yol durumlarıyla başa çıkabilmek için, sürücülerin tüm yol durumlarıyla başa çıkabilecek kış lastiklerine ihtiyaçları vardır.
Eğer termometre 7 °C'nin altını gösteriyorsa yaz lastiklerinizin dinlenme zamanı gelmiştir. Normal olarak yollar ıslak ve kaygan olacaktır, kış lastikleri bu durumda yaz lastiklerine göre çok daha fazla tutunmayı sağlar. Kendi güvenliğiniz için, kış mevsimi başlamadan önce Continental kış lastiklerine geçmeniz iyi bir fikirdir.
Hava koşulları ne olursa olsun, mükemmel yol tutuş.
Sürüş alışkanlıklarınızın kışa uyumunun yanında, kış lastikleri kış mevsimi boyunca yaşanabilecek kötü sürprizlere karşı da korunma sağlar. Soğuk ıslak zeminde aynı zamanda karlı ve buzlu zeminlerde, yaz lastiklerine kıyasla özellikle frenlemede artırılmış güvenlik.
continental lastikleri
 
Lastik dişi derinliği fren mesafesini nasıl etkiler?

 

 

 

Tavizsiz güvenlik: Continental’den lastikler.

Continental Lastikleri; yol tutuş ve sürüş konforuna yeni standartlar getirmenin yanı sıra, en ileri teknolojisi sayesinde sürücülere önemli ölçüde güvenlik sağlar. Tüm farklı hava koşullarında en uygun güç transferini, maksimum sürüş hassasiyetini ve yol ile lastik arasında olağanüstü bir temas oluşmasını sağlar

Tüm bu imkanı ne sağlar? Yılların deneyimi, otomotiv endüstrisi ile yakın işbirliği, gelişmiş üretim sistemleri, yüksek nitelikli iş gücü ve pazardaki hızımız. Önceki yıllarda yaşadığımız tüm bu deneyimler, yeni potansiyelleri ortaya çıkararak, fren mesafelerinin inanılmaz kısaltılmasını ve suda meydana gelen kızaklama risklerinin azaltılmasını sağlamıştır.

İşgücümüzün meyveleri: yollarda mevcut en güvenli lastikler. 

Continental-lastikleri
Lastiklerinize aşırı baskı uygulamayın.

Lastikleri fazla zorlamaktan kaçınılmalıdır (aşırı hız veya aşırı yükleme).  Bu durum sönük lastiğin yapacağı kritik etkinin aynısını yapar ve lastiğe tamir edilemez zarar verebilir.

Tavsiyemiz:

Aracınıza fazla yük bindirmekten kaçının. Eğer niyetiniz aracınızı tamamen yüklü/ yüksek hız koşullarında sürmekse, lastik basınç ayarlarınızı aracınızın üreticisinin tavsiyeleri doğrultusunda ayar lamalısınız.

 

 


Lastik basıncını düzenli olarak kontrol edin.

Lastik basıncı, lastiklerinizin güvenlik performansı ve servis ömrü açısından çok önemli rol oynar. Lastik basınçları, lastik ve araç üreticileri tarafından, her araç modeli için ayrı ayrı belirlenir. Aracınız için doğru olan lastik basıncını bulabilmek için; kullanma kılavuzuna, yakıt deposu kapağına veya torpido gözüne bakınız.

Lastik şişkinliğinin gereğinden az veya fazla olması, lastiğin yolu gerektiği gibi kavramasına engel olur. Bu durum sadece lastik sırtının aşırı veya eşit olmayan aşınmasına değil, aynı zamanda sürüş sırasında özellikle virajlardaki yüksek hızlarda tehlikeli olabilecek önemli bir etkiye sebep olur.

Lastik basıncının taşınan yük için yeterli olmadığı durumlarda, lastik ısısı artan esnemeye bağlı olarak yükselir. Aşırı ısınma lastikte yapısal hasara, hatta lastik kaybına yol açabilir.

Tavsiyemiz:

Her iki haftada bir lastik basıncınızı kontrol edin ve basıncı gerektiği şekilde ayarlayın. Şunu hatırlayın, lastiklerinizi, aracınızı kullandığınızdan dolayı hala sıcak olduklarında değil sadece soğuduklarında kontrol edin.

Ayrıca, yedek veya acil/geçici yedek lastiğinizi kontrol etmeyi unutmayın, ne zaman ihtiyacınız olacağını hiçbir zaman bilemezsiniz. Lütfen araç üreticinizin acil/ geçici yedek lastikle ilgili ek bilgilerine bakınız.

 

 

 

Continental-lastikleri
Lastik diş derinliğine dikkat edin.

Lastiğin dişine özellikle dikkat edin – bazı performans kriterlerinde güçlü bir etkisi vardır.Yasa gereği
minimum 1.6 mm olması gereken diş derinliği önemli bir faktördür. Daha az diş derinliği ile sürdüğünüz
takdirde, olası para cezası veya ehliyetinize uygulanacak ceza puanlarına karşı riske girersiniz.

Dış aşınma göstergeleri, kalan diş derinliğini değerlendirme açısından çok önemli araçlardır.
Bunlar ana boylamsal diş oluklarında yer alan, lastiğin çevresine eşit olarak dağıtılmış, yasal lastik
diş derinliği olan 1.6 mm.’ye ulaşıldığında diğer sırt deseni ile aynı seviyeye gelen kabarık profillerdir.
Continental’in kış lastiklerinde, bu diş derinliğinin kış performansının oldukça düşmesinden dolayı,
diş derinliği 4 mm.’ye ulaştığı zaman, bunu gösteren fazladan dış aşınma göstergeleri bulunur.

Tavsiyemiz:

Yıpranmış lastikler kızaklama riskini arttırdığı ve ıslak zeminde frenlemeyi azalttığı için sürücülere
ısrarla lastiklerini minimum yasal diş derinliğine ulaşmadan değiştirmelerini tavsiye ediyoruz.

Takip edilecek iyi bir pratik yöntem: Yaz lastiklerinizi 3 mm diş derinlikleri ve kış lastiklerinizi
4 mm diş derinlikleri kaldığında değiştirin (Avusturya’da zorunlu kış donanımları başladığı zaman,
kış lastiklerinin kalan diş derinliğinin en az 4 mm olması gerekmektedir)

¹ Ülkeden ülkeye değişir.

 

 

 

Continental-lastikleri
Er ya da geç lastiklerinizi değiştirmek zorunda kalacaksınız.

  Lastik değişimine karar verilmesi, lastiğin sahibinin sorumluluğundadır. Lastik sahibi servis şartlarını, bakım kayıtlarını, saklama koşullarını, görsel kontrollerini ve devingen performansını kapsayan faktörleri göz önünde bulundurmalıdır. Tüketici, lastiğin dayanma süresi ile ilgili herhangi bir soru sorabileceği bir lastik servis profesyoneline danışmalıdır.

Lastikler, birçok sebepten dolayı, hatta bu sebeplerin arasında yer alan; dişlerinin minimum derinliğe, zarara veya kötü kullanıma (delinmeler, kesikler, çarpmalar, darbeler, eksik hava, fazla yük bindirme) varacak şekilde yıpranması sebebiyle hizmetten çıkartılmalıdır. Bu sebeplerden dolayı, lastikler, yedekler de dahil olmak üzere, düzenli olarak denetlenmelidir mesela en az iki haftada bir kez. Düzenli kontrol özellikle lastiğin servis ömrünü uzatma açısından çok önemlidir. Eğer hasar şüpheniz varsa ya da bir hasar durumunda, Continental, lastiklerinizin profesyonel bir lastik servisinde kontrol ettirilmesini tavsiye eder.

Tüketiciler lastiklerinin dış görünüm durumlarından haber olmak konusunda uyarılmalıdırlar. Bununla beraber, artan hava kaybı, gürültü ve titreşim gibi dinamik performansla ilgili de tetikte olmalıdırlar. Bu tip farklılıklar bir ya da birden fazla lastiğin kayba uğramadan servis tarafından değişimi için birer uyarıcı olabilirler.

Bizler, her durumda dört tekerleğe de aynı tip lastiklerin (aynı marka ve diş desenli) takılmasını tavsiye ederiz ki bu tüm sürüş koşullarında en yüksek sürüş ve frenleme performansını sağlar.

Tavsiyemiz:
Tüm lastiklerinizin aynı üreticiden üretildiğine ve aynı diş desenine sahip olduğuna emin olun.

 

 

 

 


Hasardan korunmak.

Lastikler sürücülerin bilgisi dışında zarara uğrayabilir.  Eğer hasar gördüğünden şüphelenmişseniz ya da bir hasara rastlarsanız, vakit kaybetmeden lastiklerinizi profesyonel bir lastik servisinde kontrol ettirin.

Tavsiyemiz:

Bir engele doğru sürmek zorunda kalırsanız, mümkün olduğunca dik bir şekilde yavaşça yaklaşın. Lastiklerinizi, kesik, çatlak ve şişkinlikler gibi dış hasarlara karşı düzenli olarak kontrol edin.

 

Continental-lastikleri
Lastiğin kaç yaşında olduğunu öğrenin.

  Lastiğin kullanım ömrü saklama, istif edilme, rotasyon ve servis koşulları ile birlikte lastiğin kullanım süresince maruz kaldığı yük, hız, hava basıncı, yollarda meydana gelen hasarlara vb. gibi tüm işlevlerin toplamına denk gelir. Servis koşularının çok çeşitli olması, lastiğin ömrünün kesin olarak belirlenmesini imkansız kılar. Lastiğin ne zaman üretildiğini kontrol edebilmeniz için, büyük lastik üreticileri ortak bir kodlama sistemi kullanırlar. Bu kodu lastiğinizin yanaklarında bulabilirsiniz. 1999 sonrası üretilen lastiklerde son dört sayı üretim tarihini gösterir. Bu dört rakamın ilk ikisi üretim haftasını, son iki rakam ise üretim yılını gösterir. Örneğin, 2207 işaretli bir lastik 2007 yılının 22. Haftasında üretilmiş demektir. Tavsiyemiz: On seneden önce üretilmiş lastiklerin (yedek lastikler de dahil), dış görünüş itibariyle kullanılabilir görünse de ve lastik diş kalınlığı izin verilen minimum değerlere ulaşmasa dahi yenileriyle değiştirmesi gerekmektedir.